Annual Individual Gifts

$50,000 and above

  • Linda L.* and Frank D. Alessio
  • Laura and Ali Reza ’87 Arabnia
  • Jacqueline C. ’84 and Robert Akerblom
  • Renea and Galen Aswegan
  • Jennifer L. (Hart) ’88 and Jimmy ’85 Anklesaria
  • Shelley H. and Derek K. ’96 Aberle
  • Lisa and Michael D. Auerbach
  • Judith R. and Roger S. Benson
  • Alfred F. Antonicelli
  • William B. Ahern ’85
  • Sherrill* and Bob Baker
  • Michael Akavan
  • Steven L. Black
  • Sara C. and John Aquino
  • Patricia and Dr. Manuel* Barba
  • Elaine and Professor Larry Alexander
  • Jeanie* and Henri P. Ardantz
  • Amanda L. and Mark S. Bosco
  • Marjorie and Kenneth H. Blanchard
  • Roberta and Malin Burnham
  • Muriel H. Campbell
  • Scott E. Ashline
  • Jane A. (Rollo) ’91 and Jon Balousek
  • Victoria (McIntyre) ’94 and Moises S. Baron
  • Liz and Richard M. ’75 Bartell
  • Kim C. and Andrew D. Busch
  • Victoria V. and Albert P. Carey
  • Deborah W. and Robert S. ’75 Barry Jr.
  • Cindy Basso ’89
  • Michelle G. and Braulio M. ’89 Castillo
  • John ’83 and Nancy Jo Cappetta
  • Anthony R. Carr
  • Lynne and Robert G. Copeland
  • Bill and Jeanne Barulich
  • Shelley A. and Richard A. ’83 Bayer
  • R. Donna M. (Dawkins) and Allen B. Baytop
  • Jane L. ’08 and Christopher A. Crane
  • Anne and Captain Otis R.* Cole, Jr.
  • Lynn P. and William A. Bastien
  • Cornelius Family Trust
  • Sandy Minc and William G. ’75 Baumgaertner
  • Janet and Dennis S. Cruzan
  • Alexandra Rabsey and Fred E. Berkowitz
  • Diane and Rodney F. Dammeyer
  • Trina R. and Robert R. ’94 Dean
  • Alexander P. Beaton
  • Catherine and Robert D. Beyer
  • Vanessa and Thomas C. ’91 Breitling
  • Olivia R. Berkowitz
  • Theresa and Richard K. Davis
  • Vanessa A. and Daniel C. ’82 ’86 Herbert
  • Barbara Hill
  • Christine M. and Kristopher A. Dickinson
  • Bernard T. Bickerstaff Jr.
  • Robert ’86 and Marla ’87 Bruning
  • Victoria A. ’01 and Steve Humphrey
  • Carol and Martin C. Dickinson
  • Kimberly T. Nelson and Kevin F. Cadden
  • Davis J. Blaine ’05
  • Kim C. and Mark J. Itri
  • Robert W. Blanchard ’80
  • Robert M. Cahan
  • Gail R. and Anton Dimitroff
  • Nancy (Gaffrey) ’92 and Bob Brennan
  • Roger A. ’74 Joseph
  • Lynne G. and Stephen P. ’84 Doyle
  • Gina Champion-Cain ’94 and Steve Cain
  • Julia K. and Robert T. Case
  • Candance and Vincent J. ’84 Kasperick
  • Susan Flieder and Paul Eichen
  • Judy and Michael W. Bruner
  • Richel and Tawfiq N. Khoury
  • Robert ’86 and Marla ’87 Bruning
  • Lisa S. and David S. ’74 Casey Jr.
  • Susan M. (Trausch) ’79 and Kevin R. ’76 ’79 Green
  • Barbara R. and John D. Cambon
  • Yoko Newburg and Jeffery Catanzaro
  • Lynne and Robert Hayes
  • Robert A. Leone
  • Michelle M. Ciccarelli and William S. Lerach
  • Constance Carroll
  • Linden Root Dickinson Foundation/John R. Henkel ’77
  • Sandra Ciallella ’87 and Kenneth Shurko
  • Kathryn (Reina) ’98 and John W. ’94 Clift
  • William D. Lynch
  • Margarita Palau Hernandez ’82 and Roland Hernandez
  • Diane M. and Patrick ’89 Casinelli
  • Betsy C. Manchester
  • Robert and Karen Hoehn
  • Richard J. Charlton
  • Laurie W. and Joseph Colmery
  • Darlene and Joseph P. Clark
  • Alberto Coppel Luken
  • Dawn and John J. Hummel
  • Brian R. Matusz
  • Jennifer E. and Michael D. Clayton
  • Kazuo Inamori
  • Jim and Kelly Mazzo
  • Paula A. Cordeiro and David O’Brien
  • Thomas P. McCabe ’91
  • Kathryn (Reina) ’98 and John W. ’94 Clift
  • Joan and Irwin Jacobs
  • John Corrente
  • Therese Collins-Georgiou and Byron Georgiou
  • Annie Navarra
  • Hannah K. (Davis) ’09 and Zach Johnson
  • Valerie L. and R. Jeffrey ’92 Crane
  • Dorothy and Barrie* Cropper
  • Mr. and Mrs. Stath J. Karras
  • Rhonda and James C. ’84 Peters
  • Cathleen Cox
  • Katie and James R. ’86 Kelly
  • Barbara J. and Paul A. Peterson
  • Jenny and Sid* Craig
  • Anne and Michael P. ’98 Damaso
  • Laura G. and Peter A. Crone
  • Shara and Scott Di Valerio
  • Garry O. Ridge ’01
  • The Krause Family
  • Donna and Jeffrey V. Dornes
  • Gretchen E. and John P. Krylow
  • Cheryl Maria and Steven D. Crowe
  • Susan and Byron C. ’85 Roth
  • Ruthanne and Timothy ’73 Luberski
  • Christina Enroth and David W. Cugell
  • Jennifer and Hayes Drumwright
  • Kathleen A. (Burns) ’83 ’85 and Alexander M. ’81 ’86 Schack
  • Jeanine M. ’82 Deighan-Fagan and John A. ’82 Fagan
  • Susan Gilligan and Robert C. Lucy
  • Congresswoman Lynn Schenk ’70
  • Karen and David H. Davis
  • Mary and Alan Schulman
  • Jane Trevor Fetter and Thompson ’67 Fetter
  • Claudia and Kevin DeNuccio
  • Mary E. Lyons
  • Kathy A. and William H. ’83 Scripps
  • Liam E. ’76 and Lori McGee
  • Mr. and Mrs. Kim Fletcher
  • Jonathan E. Doering
  • Jennifer and Dan S. Drake
  • The David H. Shaffer Family
  • Jack McGrory ’81
  • Andy Florance
  • John I. Forry
  • A.G. Spanos
  • Michele L. ’84 and Kenneth E. Moore
  • Donald A. Dripps
  • Janice Jagelski and Patrick J. ’83 Morrin
  • Lori and Bruce L. Gandelman
  • Nadine Terheggen
  • Linda B. Dubroof ’80 and Tom McGinni
  • Martha and Charles G. ’86 Duncan
  • Luisa M. Garth
  • Peter Zahn
  • Mary F. (Fiorino) ’61 and Michel J. Orradre
  • Frank A. Potenziani
  • The Gianulis Family
  • Linda M. and H. Kent Falk
  • Marian N. and Professor M. Carr Ferguson
  • Julie M. and James D. ’85 Power IV
  • Ian Gill
  • Janet Gillen
  • Gwendolyn L. and Thomas A. Price
  • Michael J. Ferraro ’11
  • Hannah and Mark Gleiberman
  • Kay J. Ravenel*
  • Julie Robinson and Dean Stephen C. Ferruolo
  • Jeannette B. and George P.* Rigsby
  • Lorenzo J. Fertitta and Teresa Jo Fertitta Family Trust
  • Susan ’86 and Jerry G. ’84 Gonick
  • Teresa M. ’87 Goodwin Grotewold and Jeffrey S. ’87 Grotewold
  • Stephen J. Rosetta
  • Lynn J. and Hunter V. Finnell
  • Helen M. (Kasperick) ’81 and John J. ’80 Finneran III
  • Timothy P. Haidinger
  • Irene Sabelberg Palmer*
  • Beth H. Panzer Shapiro and Richard M. Shapiro
  • Walter Fitch III*
  • Valerie Jacobs Hapke and Norm Hapke
  • Kelly C. (Bower) ’91 and Kevin C. ’91 Gallagher
  • Pamela K. and Kenneth D. ’94 Heller
  • Donald* and Darlene Marcos Shiley
  • Susan B. Moffitt and Bradley H. Stone
  • Daniel J. Gatto ’78
  • Kimberly A. Heller
  • Jane Georges
  • Lynda Jean and Paul J. Heran
  • Tom and Cookie Sudberry
  • Herbert B. Hoffman
  • Katharyn A. Gerlich
  • Elaine Tagliaferri ’88 ’91
  • Ida Tagliaferri
  • Marla Sue and Gordon L. ’76 Gerson
  • Stephen C. Holwell
  • Stephanie and Robert Gleason
  • William L. Hudlow
  • Angelo G. Tsakopoulos ’94 ’98
  • Donna B. and David R. ’71 Gonzalez
  • Ruth and Stanley Westreich
  • Doris R. and Peter J. Hughes
  • Margaret Jo (King) ’64* and Robert M. ’61 Hughes
  • Kaye M.* and Richard P. Woltman
  • Emily and Cory C. Grant
  • Anne P. Shelburne and Steven R. Hunsicker ’75
  • Betty and Walter J. Zable Foundation
  • Arthur J. Griffin
  • Mary M. and Matthew A. Gunderson
  • Eileen and Robert Hunt
  • Christy A. and Eugene Claude Harmon, Jr.
  • Melissa and Ralph T. Iannelli
  • Lata and Ashok Israni
  • Susan C. and John J. Hassett
  • Keith A. Johnson
  • Tony Hawk
  • Tracy M. ’86 and Christopher J. Healey
  • Donald Jonas
  • Terri and Michael B. ’72 Kaplan
  • Helen B. and Edward J. Healy
  • Jim B. Kelly
  • James R. Hesselgesser ’06
  • Kathleen M. Slayton and Robert J. Kilian
  • Glynna A. and Mark E. ’86 Hoekstra
  • Dr. Louise S. Horvitz
  • Helen W. and Webster B. ’75 Kinnaird
  • Elizabeth (Rossin) and Andy Laats
  • Marjorie and Dr. Author Hughes
  • Rob Lankford
  • Kathleen Hughes
  • Lynn Anne and Robert S. LaRue
  • Beth and Robert W. ’93 Huston
  • Carol and George Lattimer
  • Rosemary E. (Masterson) ’70 ’90 and Walter O. ’68 Johnston Jr.
  • John A. Jurata Jr. ’00
  • Stanley W. Legro
  • Barbara Kanneman
  • Eva T. and Phillip D. Lindsey
  • Pam and Thomas V. ’60 Kelly
  • Aida (Galindo) ’89 and Robert J. ’88 Mac Kay Jr.
  • Karen A. ’95 ’10 and Wesley A. Macauley
  • Kathleen and Rodney J. Key
  • Jonathan F. Mack ’08
  • Elisabeth M. Kimmel
  • Barbara and Carl Sam Maggio
  • Angelina K. (Kraemer) ’59 and Fredrick Kleinbub
  • Ellie Miller and Donald R. Knauss
  • Maribeth and Michael J. ’70 Maher
  • Sally and Luis Maizel
  • Karen A. Kohlberg ’13
  • John Kontopuls ’03
  • Susan and Peter Davis Mallory
  • Lana and Alvin N. ’03 Mansour
  • Kimberly M. (Meyer) ’86 and Markus P. Koro
  • Mary and Roman J. Kownacki
  • Susan Kay* and Lowell C. ’83 McAdam
  • Angela and Mark A. ’81 Krasner
  • Mary Ann (Aronson) ’81 and Kevin P. ’79 ’85 McGarry
  • Erin L. and Scott A. McPherson
  • Jacquelyn R. Landis ’73
  • Angel Mendez
  • Linda A. and Thomas P. Lang Jr.
  • Lena Masri and Sean D. LaVine
  • Judith V. and John D. Menne
  • Mary and Ira S. Levine
  • R. Troy Miller
  • Liz Mueller
  • Delores M. Dains and Robert B. Lingle
  • Mary E. and Daniel F. Mulvihill
  • Alix Marduel and William T. Lockard
  • Lynn W. and Paul C. Murphy, M.D.
  • Frederic G. Ludwig III ’95
  • Marianne P. Lynch ’82 ’83
  • Gwen T. and Robert Y. ’70 Nagata
  • Virginia C. Nelson ’79
  • Suzanne M. and Cary P. ’88 Mack
  • Mary ’83 and John O’Connor and Family
  • Susan B. and John Magee
  • Julie and Steve Manson
  • Diane M. and Martin T. Olson
  • Brian J. Maynard
  • Marlee and Doug J. Ongaro
  • Nicholas L. Ongaro ’13
  • Joanne and Kevin J. McCloskey
  • William Middlebrooks
  • Taylor M. Ongaro
  • Steven G. Osgood ’87
  • Rhonda Helene and Michael J. Mona Jr.
  • Maha F. and Wail J. Paulus
  • Christine L. Lynch-Muecke ’78 and A. Jackson ’69 Muecke
  • Sarah J. and Ian D. Pennell
  • Ruth and Jim Mulvaney
  • Margaret and Robert E. Petersen
  • Susan and James P. ’90 Nagle
  • Donna and Daniel C. ’83 Peterson
  • JoAnn and Mark Nickerson
  • Frances and James F. Peterson
  • Sheila and Timothy O’Malley
  • Jeanne and Bruce E. Oliveira
  • James P. Previti
  • Pam and Matthew J. ’80 Reno
  • Ann N. Orwig
  • Connie and Ted Rossin
  • Carolyn Osiek
  • Michaela Marie and Frederick B. ’03 Ruiz
  • Patricia Lungren and James E. Partridge
  • Mary A. (Woods) Scherr and Marvin Sippel
  • Chuck Pateros
  • Monica and Diego Piacentini
  • Margaret R. and Neal E. Schmale
  • Mildred and Gerald L. Prior Jr.
  • Sheel K. ’04 Mann Siedler and Peter X. Seidler
  • Maria del Carmen Servitje Montull
  • Nan and Professor Richard C. Pugh
  • Denise and Doug Regnier
  • Frank Shadpour
  • Lori A. and John P. Reilly III
  • Perry S. Smith ’05 *
  • Walter Smoyer
  • Maribeth M. (Mattinson) ’65 and John J. ’63 Rodee
  • Annsley and George G. ’74 Strong Jr.
  • Laura J. Roos
  • Veronica and Alejandro Rubio
  • Julie H. and Robert S. Sullivan
  • Elaine M. ’08 and David R. Rutkowski
  • Elisabeth and Manfred Swarovski
  • Lysa M. and Jeffrey T. ’82 Thomas
  • Jacquelyn C. (Johnston) and Donald L. Schoell
  • Linda D. Urden ’89
  • Wolfgang W. Scholz
  • Vincent C. Walsh*
  • Laurie L. and John J. Seidler
  • Greg Warde
  • Richard A. Shaw
  • Joy L. and Peter H. Sibley
  • Michael J. Weaver ’73
  • Stanley E. Willis ’68*
  • Christina and Kenneth C. Smith
  • Sue and Ky L. Snyder
  • Pat (Slattery) ’68 and Stephen ’67 Wojdowski
  • Mary Anne and Walter A. Stockard
  • Janean E. ’86 and Timothy J. Stripe
  • Kathleen and Kieran A. Sweeney
  • Bourke and Herbert B. Tasker
  • Patricia L. Powell and Michael L. Thomas
  • Debra L. and Stephen S. Thompson
  • Michael T. Thorsnes ’68
  • Cynthia M. and Russell W. Thurman
  • Joe N. Turner ’66
  • Patricia L. and Joseph Tyson
  • Lynda P. ’02 and Professor Jorge A. Vargas
  • Kathy P. ’81 and James T. ’73 ’05 Waring
  • Glenn D. White Jr. ’78
  • Douglas Wilson
  • Mary L. and Francis E. ’62 Wilson Jr.

back to top