Annual Individual Gifts

$500 – $999

  • Martin I. Aarons ’04
  • Michelle L. ’07 and Sean P. ’06 Ahearne
  • Martha L. (Arce-Mariscal) ’81 Arce-Alcala and Luis M. Alcala
  • Robin and Nick R. Aldridge
  • Patti J. and John R. ’75 Allender
  • Tara L. Allgood ’92
  • Terry McEntee-Allred and Keith D. Allred ’82
  • Joan B. and Fredric C. Anderson
  • Jason A. Araujo ’09
  • Loran and Alvin D. Arevalo
  • Thomas D. Armenti
  • Steven M. Ashburn ’96
  • Elaine V. Atencio
  • Diane P. and Robert G. Bacic
  • Kelli J. and Bruce W. ’82 Baker
  • Tracey ’94 Vandeweghe Balsdon and Ed Balsdon
  • Gwenivere M. and Gilbert S. Banker
  • Megan K. (Lamers) ’89 and Andrew Bark
  • Linda L. ’93 and Craig B. ’81 ’87 Barkacs
  • Dorine Ann and Douglas H. ’80 Barker
  • Robert Barrios
  • Janathan L. ’93 ’98 Allen and Richard Barron
  • Rona R. and John S. ’05 Barsano
  • Shawn D. Bengtson ’97
  • Erin J. Bydalek and W. Patrick Bengtsson ’85
  • Sherrie L. ’78 and Jonathan L. Benumof
  • Michael S. Berg ’81
  • Janice F. Mulligan ’78 ’81 and Harvey C. Berger ’82
  • Trent Bergren
  • Lisa D. Bertotti ’99 ’01
  • Keri and Robert L. Beyer
  • Aneesha N. Bhogal ’12
  • Madhu Bhogal
  • Kristin A. (Curry) ’91 and Michael W. ’92 Biddle
  • Jimi A. and Steven L. Billigmeier
  • B.J. Bjork ’70
  • Julie A. (Chilton) Black ’69
  • Debrah S. and Tom M. Blase
  • Patricia M. (Mulcahy) Boer ’59
  • Cathryn and James Bolt
  • Susan M. Bonnell ’01 ’02 ’08
  • Betty E. ’64 and Elbert J. ’66 Boone
  • Reneal B. and Michael R. Bowen
  • Marion A. and John J. ’60 ’73 Bowman
  • Donna M. Boyd
  • Ann K. ’92 Bradley and Douglas R. McCorquodale
  • Carolyn Breihan
  • Lauren and James W. ’96 Brennan
  • Maria and Michael J. Brennan
  • Brian P. Brinig ’79
  • Diana M. (Grimm) Brotherton-Ware
  • Darlene F. and Gerard D. Brown
  • Gabriela (Rodriguez) ’95 and Edward G. ’96 Bryant
  • Michael F. Buhler ’97
  • Gregory A. Bullian ’80
  • Michele R. Burdette-Taylor ’11
  • Walter N. Burenin
  • Susan Leigh and Edward A. Burger
  • Elizabeth and Daniel L. Burkett II
  • Mary E. ’93 Burson Ludwig
  • Michael J. Bush
  • David J. Buster ’07
  • Cheryl L. and Donald J. Butera
  • Carolyn M. ’83 ’86 and Robert M. ’82 ’85 Caietti
  • Karen and Scott R. Caldwell
  • Susan Glynis and Ty D. Caldwell
  • Angelita and Pelham Calhoun
  • Deanne C. ’86 and Philip Calvert
  • Larry J. Campbell ’97
  • Jo K. and Brian Caple
  • Inga and Marcus R. ’94 Carter
  • Rachelle Agatha and Stephen P. ’86 ’88 Cascioppo
  • Stephanie J. and Thomas W. Casey
  • Doreen and Morris S. Casuto
  • Kristen E. (Harkness) Caverly ’94
  • Mary Olive ’63 Chambers Lien and Thomas J. Lien
  • Diana D. and Robert C. Chandler
  • Dr. Kristin Barclay and Gregory S. ’92 Chapman
  • Christie K. and Jan L. ’61 Chapman
  • Michelle Lyn and Brian J. Checkal
  • Jayme Murray and Daniel C. ’86 Chick
  • Serena Mondavi Ventura and Allen L. Chickering III
  • Kori Kathryn and Steven L. Ching
  • Jannifer Wu and Alan Chiu
  • Judy and Gordon S. Churchill
  • Suzanne Cole-Kohlberg and Jim Kohlberg
  • Branda J. (Gabardi) ’97 and Ryan G. ’95 Cook
  • Susan M. Cook ’75
  • Lucinda L. (Eddy) Cooke ’85
  • Elizabeth C. (Cairncross) ’85 and Michael C. ’84 Copley
  • Joseph G. Cordaro ’99
  • Kenneth B. Creech ’06
  • Philip Crivelli
  • Jennifer and Joseph Cunningham
  • Valerie L. Curriden ’91
  • Tony D’Amato
  • Christine S. and Charles U. Daly
  • Patricia M. Dauer ’84
  • Karen Saucier and Thomas A. ’74 Davis
  • Joseph De Armas
  • Matthew DeCarolis ’05
  • Chris Deck
  • Allyn B. DeLozier ’11
  • Susan B. and Henry DeLozier
  • Margaret Anne and Kenneth D. Denbow
  • Cynthia Chihak and Steven R. ’75 Denton
  • Catherine and David A. ’84 Depolo
  • Caryn E. and Brian M. ’92 Despie
  • Gloria S. and Tony Diaz
  • Lauren and Timothy J. ’92 Donovan
  • Lucy and Bobby G. Doremus
  • Donna and Jeffrey V. Dornes
  • Janice and Michael G. Doroba
  • Michael D. Downing
  • Jan G. and William A. Drummond
  • Sue and Richard A. ’89 Dunn
  • Charles F. Dwyer
  • Patricia A. and Robert A. Dyar
  • Carole L. and James P. Xanthos
  • Marsha J. Gorrill and Douglas B. Eisenberg
  • Catherine and Jim Elting
  • Laura M. (Mleczko) ’92 and Stephen P. ’92 ’96 Embry
  • Buck Endemann ’07
  • Kathleen and Raymond E. Epes
  • Georgia M. and James C. Erck
  • Melody L. and David C. Evans
  • Beverly A. and William C. Faddis
  • Jeanine M. ’82 Deighan-Fagan and John A. ’82 Fagan
  • Jeanine M. and Charles P. Ferraro
  • Gina and Pedro A. Ferreira
  • Karen J. and Victor J. ’79 Ferrette
  • Randy Finch
  • Shaney ’04 Fink and Thomas Vorkoper
  • Megan and Bruce Fischer Jr.
  • Ingrid and Helge Fiskerstrand
  • Jane L. Fitzpatrick ’78
  • Cynthia V. and Charles A. Fleming
  • Thomas N. Flies
  • Rita (Gogo) Flynn ’62
  • Katie and Brian D. ’62 Ford
  • Julie and David H. ’83 Forstadt
  • April R. and George D. ’86 Fout
  • Monica and Dennis P. ’85 Fox
  • Matthew M. Frank ’93
  • Eric Freeberg
  • Linda J. ’92 Molumphy Freehill and James E. Freehill
  • Kristin M. (Skow) ’94 ’98 and Steven M. ’96 ’98 French
  • Roger Frey
  • Mary Kay ’69 and William L. Friend
  • Suzanne F. and Matthew M. Gadow
  • Christine ’00 ’03 and Benjamin ’00 Galdston
  • Xiomara I. and Alexis Galindo
  • Naomi Martinez and Emiliano ’00 ’11 Gallego
  • Noel M. Garagiola and Joseph H. Garagiola, Jr.
  • Larry J. Gardepie
  • Jane Georges
  • Robin D. and Robert ’87 Gerard Jr.
  • Bradley C. Gerbel ’92
  • Jerri and Matthew T. ’98 Geske
  • Zena and Joseph ’77 ’80 Ghougassian
  • Amy Giannamore ’97
  • Mary A. (Driscoll) ’82 ’89 and Brian M. Giblin
  • Marcia and David M. Gill
  • Peter O. Glaessner ’80
  • Edith A. ’05 and David Glassey
  • Pamela N. and Daniel J. ’91 Gleason
  • Charles M. Goldberg ’89
  • Claudia and Richard A. ’80 ’87 Goldberg
  • Claudia Iracema Gonzales ’99 ’03
  • Claudia E. and John J. Gorey
  • Mary and Mark Grant
  • Michael E. Graves
  • Lisa A. (Schottin) ’83 and Jeffrey A. ’84 Green
  • Kirsten ’98 and Frank ’98 Grell
  • Sharon and Timothy J. ’71 Groff
  • Helane Morrison and Harlan G. ’75 Grossman
  • Karl T. Gruben
  • L. Sullavin Guerro
  • Richard Gullette ’85
  • Heidi M. (Maley) ’97 and Alexis S. ’97 Gutierrez
  • Joanne E. and Tim E. Haar
  • Bradley J. Haas ’99 ’00
  • Susan Moriarty Hack ’89
  • Rachel Espineli and Kevin C. ’09 Hamilton
  • Chris Hancock
  • Leslie and Robert J. ’75 Hanna
  • John M. Harby ’88
  • Barbara T. and Timothy T. ’00 Hardy
  • Carlee Ann and Rick L. Harmonson
  • Angela M. (Danni) ’01 and Christopher K. ’00 Hart
  • Grace T. and Jack Hawkes
  • Judith F. (Ritch) ’77 and Charles R. Hayes
  • Susan and Professor Walter Heiser
  • Robin J. (Giamela) ’84 and John David Hellen
  • Professor Jane L. Henning
  • Tracey A. and Michael C. Hensley
  • Karen L. and Richard H. Hermes
  • Alfonso Hernandez III ’00
  • Everett R. Hernandez Jr. ’87
  • Mary Ann Hester ’72
  • Peggy Hetherington
  • Jacqueline B. and Thomas B. Higgins
  • Honorable Cynthia Gail Aaron and Craig D. Higgs ’69
  • Ms. Jean ’84 Schlinger and Mr. Daniel ’84 Hines
  • Susan and Alan L. Hoekstra
  • Jayne E. (Senikowich) ’80 and Neal Hoffman
  • Maureen G. ’85 and Ken Holman
  • Donna Holston
  • Catherine C. and James J. Holt
  • Eunsook Hong and Lonnie Rowell
  • Amy and Alex W. ’97 Hopwood
  • Mark Houser
  • Grace and Colvin Hsiao
  • Shawn and Chu S. Huang
  • Michael Hubbard
  • Fred Hughes
  • Harriett H. and John D. Hughes Jr.
  • Brandi J. ’90 Freeman-Hughes and Patrick L. ’90 Hughes
  • Johanna S. and Phil L. Hunsaker
  • David Hunt
  • Irene and Timothy J. ’86 Hunt
  • Debbie L. (Neill) ’82 Hurst and Douglas Walters
  • Elaine and Daniel Hustedt
  • Richard A. Huver ’82
  • Karen and Robert F. Indergand
  • Wendy Lauren and Albert J. ’91 Ingallinera Jr.
  • Yolanda and Henry Ingle
  • Adama L. Iwu ’05
  • Katie A. Jacobsen ’01
  • Gloria E. and Robert M. Jauregui
  • Karen L. Johnson ’87
  • N. Eric Johnson ’69
  • Theresa M. and Paul R. Johnson
  • Patricia J. ’83 and Robert R. Johnson
  • Luanne Jones
  • Anna C. (Carlson) ’90 and W. Murray Joslin
  • Golnar and Michael F. Judge
  • Carol J. (Buck) ’76 ’82 Judkins and V. John Wright
  • Robert Kamangar ’92
  • Jan M. Kaplan ’82
  • Herbert Katz ’62
  • Marlene E. (Hibbert) ’88 and John F. Kelleher
  • Harry Joseph Kelly
  • Suzanne V. (Ventimiglia) ’89 and Jack ’87 ’06 Kelly
  • Keith Kelly ’00
  • Michael A. Kelly ’12
  • Rosemary O. and John O. ’71 Kent
  • Ann M. and Robert J. ’77 Kenyon
  • Philip D. Kerig
  • Carol Kerridge
  • Lucinda C. King ’90
  • Karen and Ronald L. King
  • Ryan T. King ’10
  • Margaret D. (Gillson) ’62 and Thomas C. Kleinschmidt
  • Barbara and Timothy M. Klinkenberg
  • Jeffrey Knoll ’00
  • Thomas H. Knudsen ’94
  • Genevieve M. ’86 Knych-Rohan and Timothy Burke Rohan
  • Emily Koleno
  • Lisa Koontz
  • Angela and Mark A. ’81 Krasner
  • Dominica and Paul A. Kristedja
  • Jeannette and Jonathan Krizner
  • Paula Taylor and Bernard Kulchin
  • William R. Kuntz Jr.
  • Diana W. ’03 and Jay Kutlow
  • Marie L. Lalas ’89
  • Lisa A. ’87 Lammens and David Ross
  • Oliver Lang
  • William P. Lang
  • Carol A. and Dennis L. ’85 Languell
  • Honorable Christine A. Bologna ’77 and John B. LaRocco ’77
  • Lynn B. and Stephen R. Larrabee
  • Monica A. (DeCecco) ’89 and David J. ’87 Lawrence
  • Steven R. Leatherwood ’11
  • Jacqueline Lehn-Dupont ’89
  • Michelle Leighton ’93
  • Cynthia Miller and Matthew Leinung
  • Claudia and Dave J. Lewis
  • Elizabeth Holland and John S. Lewis
  • Guadalupe Gonzalez and Ramon ’75 Leyba
  • Royce D. Lillard
  • Karen K. (Shiu-Mei Kuo) Kuo-Limb ’83 and Jong C. ’82 Limb
  • Marlene G. Lipsey-Turrentine
  • Cynthia S. Lively
  • Valerie Townsend ’06
  • Rose Marie (Szalkiewicz) Lochmann ’86 ’91
  • Sean P. Long ’08
  • Linda and Christopher J. Loughran
  • Tom and June Lowery Family
  • Michael Lucia
  • Tina and Thomas L. ’79 Ludington
  • Noelle Khoury and Timothy S. Ludwig
  • Catherine B. ’88 Luibel-Wellman and Richard W. Wellman
  • Christine M. (Morvillo) ’92 and Tom Lusk
  • Teddie and Jon H. ’72 Lyons
  • Gus Magee ’70 ’72
  • Mary L. and Patrick S. Maher
  • Dorothy P. and Lynn H. Mahlum
  • Susan K. and Michael J. Mallin
  • Jeffrey D. Mankey ’12
  • Heather M. Manly ’02 ’05
  • Sunnie Karen and Merrill S. Manly
  • Cecil Manresa
  • Linda T. Maramba ’85 and Steve M. McDaneld
  • Anjanette A. Maraya-Ramey ’12
  • Anthony Marinaccio ’05
  • Canby and George G. Marini
  • Lois Markovich
  • Rosemary and John C. Marshall
  • Rudy Martinez
  • Susan and Francisco P. ’57 Marty
  • Francisco P. Marty Jr. ’92
  • ValenTina (Oulanovitch) Maslov
  • Patricia A. and Jerry A. Matthews
  • Lois F. and William J. ’73 Maxam
  • Ellen S. and Thomas D. McCready
  • Judith A. (Lesser) ’88 and Mark McDonough
  • DaVette ’97 and Seamus O. McFadden
  • Cynthia M. Mcgee ’04
  • Lann G. (Gottesman) McIntyre ’82
  • Mardelle McIntyre ’82
  • Gayle and James B. McKenna
  • Ailene E. and Joseph G McManus
  • Gaelen M. (Meskell) ’87 and Gerard M. ’86 ’90 McNamara
  • G. Allen McNamee III ’94
  • Hugh M. McNeely ’75
  • Ursula and Edwin Meese
  • Annette Mehren Buck
  • Clare and Nawzer H. Mehta
  • Kathryn and John F. ’84 Melican
  • Glenna and Gary Mello
  • Luz E. ’58 and R. Todd Meloy
  • Susan A. Mercure ’85
  • Mary Towne and John W. ’76 Merritt
  • John L. Michels ’95
  • John K. Mirau ’76
  • William G. ’61* and Jane Mitchell
  • Mary E. and Rod C. Moberg
  • Charles R. Moeller
  • Daniel E. Molina ’09
  • Michael J. Mona III ’09
  • Brian F. Mooney ’09
  • Mary A. (Coenenberg) ’87 and Randel S. ’86 Moore
  • Yolanda and Mark F. ’79 ’87 Moothart
  • Ron Morabito
  • Shelley and James H. ’80 ’83 ’08 Morgan
  • Elizabeth A. (Maiwurm) ’88 and John L. ’84 Morrell
  • Mary Ellen and Matthew L. Moschetti
  • Diana and Lawrence J. Muzio
  • Maria and Gordon C. Nash III
  • Penelope A. Navarro ’77
  • Sheri L. and Rex J. Nederend
  • Janet and Ernest L. Neu
  • Holly J. (Emmons) ’88 and Robert E. Nolan
  • Darcy Nordstrom
  • Tina S. Nova
  • Bruce M. O’Brien ’86
  • Katy and Martin J. O’Leary
  • William E. O’Nell ’96
  • Elizabeth ’98 and Oscar Ojeda
  • Cynthia R. Morris and Diego Olagaray
  • Lisa and Stephen A. Olsen
  • Ronald A. Pachence
  • Donna and Charles D. Page
  • Brian Paich
  • Jeanne M. and John T. ’79 Palazzo
  • Nancy and Robert P. Panvini
  • Sima and Timothy P. ’89 Paradise
  • Gloria Marie and Raymond A. ’75 Parra
  • Kimberly A. and Mark S. Parris
  • Lori Partrick ’79
  • Maureen (Gavron) ’82 and Jeffrey J. Partynski
  • Chris ’83 and Liz Pascale
  • Christine V. (Vetter) ’69 and William C. ’71 Pate
  • Ellen F. ’81 Whittemore and Jeffrey D. ’81 Patterson
  • Anthony P. Pavich ’06
  • Cary C. Payne ’85 ’89
  • Kathleen Cassou and Tui S. Peleti
  • Susan and Peter B. Peletta
  • Carla Lorraine Mills and Robert L. ’93 Pepper
  • Michael A. Persall ’02
  • Ted ’78 and Anne ’80 Peterson
  • Rhonda Wiltshire ’06
  • Denis Piacente
  • Jeryl ’78 ’80 Pine Rothschild and Gideon Rothschild
  • Greg Pinkalla
  • Andrea C. Pinnick ’99
  • Jennifer K. (Case) ’93 and Luke ’94 Pistorius
  • Professor Theresa Player
  • Patricia A. Plovanich
  • Leslie A. and John M. Pooley
  • Jose J. Porcell ’86
  • Kayvon R. Pourmirzaie ’10
  • Lois and Bradley J. Preber
  • Lynne and Steve J. Prelsnik
  • Sean C. Pretak ’03
  • Valerie M. and Russel O. ’87 Primeaux
  • William Prin
  • Andrew R. Putnam ’03
  • Patricia Putnam ’06
  • M. Susan Quinn ’77
  • Charles Ramos
  • Wendy Santino and Craig A. ’81 Ramseyer
  • Debra J. and Thomas E. Ray
  • Andrewina C. Reid
  • Susan and Thomas Remensperger
  • Kathy L. and Luis L. ’76 Rendon
  • Emma Ricci
  • Tricia E. (Gordon) ’01 ’04 and Roger Royce Ring
  • Michael M. Rish ’84
  • Xanthe M. (Miedema) Rivera ’02
  • Elizabeth T. ’75 and Doug ’74 ’94 Robert
  • Eva L. Frazer and Steven C. Roberts
  • Debra K. Robertson ’03
  • Katherine R. (Grim) ’00 and Joseph S. ’00 Robinson
  • Leigh A. Robinson ’08
  • Lana I. and George C. ’77 Rohrbach
  • Jodyne Roseman ’73
  • Catherine and Michael Rosenberg
  • Kim A. Rosenberry
  • Sophany P. and Joseph M. Rosenwald
  • Jeannie and Theodore Roth
  • Eunsook Hong and Lonnie Rowell
  • Sally and Tod A. ’77 Roy
  • Elizabeth F. (Fiorino) ’63 and Paul G. Ruff III
  • Gay N. and Mark C. ’86 Rutherford
  • Kevin T. Ryan ’80
  • Christine and Robert P. Ryan
  • David T. Sadler ’96
  • Gloria P. Samson
  • Viola I. (Uribe) ’85 and Luis Sanchez
  • Virginia and Thomas J. Sands
  • Jim Sardo
  • Teresa A. (Hanten) ’71 ’79 and Jon Sattler
  • Laurie (Rutledge) Schmitt ’86
  • Kaylene R. and Timothy J. ’83 Schultz
  • Robin J. Schwab
  • Cory R. Scoggin
  • Leslie A. (Young) ’88 and Frank J. ’88 ’90 Sennes
  • Laurie and Marvin T. ’02 Serhan
  • Janet T. Serluco
  • Jo Ann E. and Gregory S. Shannon
  • Maria Veronica and Reuel M. ’95 Shivers
  • Louise D. Shutler ’78
  • Karen and Michael R. Shutty
  • Allison L. Snell ’03 ’07 and Chris ’07 Sillari
  • Jeremy M. Silver ’95
  • Michelle and Jeffrey A. ’95 Silvestri
  • Candace M. Carroll and Leonard B. Simon
  • Lynn and Lance W. Small
  • JoEllen and Ralph Smalling
  • Linda B. and Damon E. ’86 Smith
  • Kenneth C. Smith
  • Eileen M. and Timothy M. Smith
  • Jill M. and William C. Sommer
  • Michelle and John Sonza
  • Graciela Soto ’81
  • Anthony Souza
  • Kelly A. Colosimo ’03
  • Susan P McKenna and Edward C. Spoon
  • Tara and Scott D. ’93 Sporrer
  • William Staples-O’Loughlin
  • Stephen J. Steckbeck ’10
  • Cynthia M. Steckel ’10
  • April D. (Neuman) ’95 and Scott V. ’95 Steingrebe
  • Michele and Mark Stephens
  • Christina and William L. Stockton
  • L. Anne Woodley and Robert B. Stoney
  • Ron Strathman
  • Kelly and Brian E. Stromen
  • Mary Ellen and Stephen J. ’91 Stumpfl
  • Justin Suiter
  • Susan M. Sullivan ’77 ’83
  • Meredith Merkin and Fernando ’93 Sustaeta
  • James T. Tarantino ’74
  • Poonam S. and Sunil H. Thadani
  • Peggy A. ’62 and Don K. Thompson
  • Sheila A. and John T. ’80 Thornton
  • Annemieke and James G. Tomey
  • Maria E. Torres-Weldon ’09
  • Sean M. Torsney ’85
  • Suzanne and Steven F. Travis
  • Anna and Donald P. Tremblay
  • Necla Tschirgi
  • Jean and Fred ’64 Tschopp
  • Cathy Ige and Peter Tseng
  • Olinda M. ’81 Turner and Paul W. Parsons
  • Barbara M. and Gary S. Vandeweghe
  • Theresa M. and Davide Vieira
  • Charles A. Villano III ’98
  • Sandra Hagedorn and Tim Vining
  • Susan and Ken K. Vong
  • Robert B. Wagner, Jr.
  • Patricia A. (Areias) ’01 and Jeffrey S. ’01 Wagner
  • Emile P. Wakim ’95
  • Sandra M. Walsh
  • Martin A. Weiss ’79 ’83
  • Sheryl ’10 and Harvey P. White
  • Professor Mary Jo and Donald Wiggins
  • Timothy J. Wilbur ’60
  • Thera C. (Karas) ’70 and James P. ’69 Wilke
  • Silva Barnard Will and Timothy N. Will ’85
  • Donald Williams
  • Sonia O. Williams ’01
  • Carrie R. ’77 and Wayne H. Wilson
  • Catherine A. (Katie Connelly) ’92 and Steve D. ’92 Wilson
  • Jacqueline K. and John E. Windju
  • Jeffrey S. Wolfe ’91
  • Susan M. Yamamoto
  • Kurt Yardley
  • Maria Altamirano and Armando ’99 Ye
  • Gregory F. Zackowski ’84 ’86
  • Joyce D. and Ernest E. Zampese
  • Elizabeth A. and Kenneth W. ’77 Zebal
  • Julius H. Zolezzi
  • Sally Ann D. ’76 ’90 and James G. ’78 ’90 Zoll

back to top